People at the Goodman

Leadership

Robert Falls
Artistic Director

Roche Schulfer
Executive Director

Artistic Collective

Steve Scott
Producer

Chuck Smith
Resident Director

Mary Zimmerman
Manilow Resident Director

Henry Godinez
Resident Artistic Associate

Brian Dennehy
Rebecca Gilman
Dael Orlandersmith
Regina Taylor
Henry Wishcamper
Artistic Associates 

Administration

Peter Calibraro
Managing Director

John Collins
General Manager

Carolyn Walsh
Human Resources Director

Jodi J. Brown
Manager of the Business Office

Richard Glass
Systems Administrator

Mark Koehler
Tessitura Database Manager

Owen Brazas
IT General Help Desk

Cristin Barrett
Administrative Coordinator

Dana Black
Assistant to the Executive Director

Ashley Jones
Payroll Coordinator

Erin Madden
Company Manager 

Marissa Ford
Special Projects Associate

Ken Matt Martin
General Management Apprentice

Artistic

Adam Belcuore
Associate Producer/Director of Casting

Tanya Palmer
Director of New Play Development

Erica Sartini-Combs
Associate Casting Director

Julie Massey
Assistant to the Artistic Director

Neena Arndt
Dramaturg

Jonathan L. Green
Literary Management Associate 

Joseph Pindelski
Producing Coordinator

Rachael Jimenez
Casting Assistant

Development

Dorlisa Martin
Director of Development

Holly Hudak
Associate Director of Development/Senior Director of Major Gifts 

Jeff M. Ciaramita
Senior Director of Special Events & Stewardship

Sharon Martwick
Director of Institutional Giving

Kate Welham
Director of Institutional Grants and Development Operations

Martin Grochala
Director of Special Gifts and Planned Giving 

Victoria S. Rodriguez
Manager of Stewardship & Community Engagement Events

Alli Engelsma-Mosser
Manager of Individual and Major Gifts

Christine Obuchowski
Development/Board Relations Coordinator

Amy Szerlong 
Institutional Giving Coordinator

Robert Paul Lewis
Prospect Research Coordinator 

Katie Lynne Krueger
Coordinator of Annual Giving

Reed Motz
Development Communications Coordinator

Jocelyn Weberg
Women's Board and Benefit Events Assistant

Ashley Donahue
Development Assistant

Joshua Tempro
Individual Giving Assistant

Education & Engagement

Willa Taylor
Walter Director of Education & Engagement

Elizabeth Rice
School Programs Coordinator

Bobby Biedrzycki
Anna Gelman
Curriculum and Instruction Associates

Brandi Lee
Education and Engagement Associate

Adrian Azevedo
Education and Engagement Assistant

Marketing/Public Relations

Lori Kleinerman
Marketing & PR Director

Jay Corsi
Director of Advertising & Sales

Kimberly D. Furganson
Marketing Associate & Group Sales Manager

Gabriela Jirasek
Director of New Media

Jennifer Gargaro
Associate Director of Marketing and Research

Michael Mellini
Communications Coordinator

Rachel Weinberg
New Media Assistant

Becca Browne
Audience Development Associate

David Diaz
Marketing Project Assistant

Casey Chapman
Telemarketing Manager

Shari Eklof
Telemarketing Sales Associate 

Publicity

Denise Schneider
Publicity Director

Kiana Harris
Publicity Manager

Ramsey Carey
Publicity Associate

Graphic Design

Kelly Rickert
Creative Director

Cori Lewis
Cecily Pincsak
Graphic Designers

Erik Scanlon
Video Producer

Ticket Services

Erik Schnitger
Director of Ticket Services

Summer Snow
Associate Director of Ticket Services

Bridget Melton
Ticket Services Manager

Claire Guyer
Emmelia Lamphere
Assistant Ticket Services Managers

Philip Lombard
Group Sales Representative

Nathan Boese
Terri Gonzalez
Alejandro Martinez
Ron Popp
Rachel Robinson
Shawn Schikora
Ticket Services Representatives

Production

Scott Conn
Production Manager

Matthew Chandler
Associate Production Manager - Albert Theatre

Tyler Jacobson
Associate Production Manager - Owen Theatre

Amber Porter 
Assistant to the Production Manager 

Stage Management

Joe Drummond
Briana Fahey
Kim Osgood
Alden Vasquez
Production Stage Managers

Kimberly Ann McCann
Jonathan Nook
Stage Managers

Kate Ocker
Mario Wolfe
Floor Managers

Scenic Art

Karl Kochvar
Resident Scenic Artist, USAA

Donna Slager
Scenic Artist, USA 

Scenery

Mark Prey
Technical Director

Lucas Lemanski
Associate Technical Director

Andrew McCarthy
Assistant Technical Director

John Russell
Scene Shop Foreman

Sandy Anetsberger
Josh Edwards
Stephen Geis
Casey Kelly
Dave Stadt
Carpenters

Michael Frohbieter
Scene Shop Apprentice 

Michael Bugajski
William Czerwionka
Assistant Carpenters

Jason Huerta
Draftsperson

James Ward
Logistics Assistant

James Norman
House Carpenter

Jess Hill
House Rigger/Carpenter

Jessica Stopak
Stage Crew  

Properties

Alice Maguire
Properties Supervisor

Christopher Kolz
Properties Carpenter

Jeff Harris
Properties Artisan

Rachelle Moore Stadt
Properties Assistant

Bret Haines
Properties Head

Jessica Gaffney
Assistant Properties Supervisor

Noah Greenia
Properties Overhire

Electrics

Gina Patterson
Lighting Supervisor

Patrick Feder
Assistant Lighting Supervisor 

Patrick Hudson
Electrics Head

Preston Reynolds
Sherry Simpson
Electricians 

Sound

David Naunton
House Audio Supervisor

Stephanie Farina 
Audio Head

Claudette Przygoda
Sound Board Operator 

Richard Woodbury
Resident Sound Designer

Costumes

Heidi Sue McMath
Costume Shop Manager

Eileen Clancy
Assistant to Costume Shop Manager

Birgit Rattenborg Wise
Head Draper

Hyunjung Kim
First Hand

Amy Frangquist
Kelly Rose
Stitchers

Susan Lemerand
Crafts

Noel Huntzinger
April Hickman
Assistants to the Costume Designer

Jessica Rodriguez
Costume Shop Assistant

Jenee’ Garretson
Wardrobe Head

Colleen Hagerty
Yvette Wesley
Wardrobe 

Operations & Facilities

Justine BonDurant
Director of Operations

Chris Smith
Front of House Manager

Kyle Shoemake
Guest Services Manager

Demi Smith
Melissa Yonzon
House Managers 

Andy Meholick
Rebecca Cao Romero
Guest Services Associates

Joshua Sumner
Facilities Coordinator 

Sharon Flowers
Facilities Technician

Tawanda Brewer
Valentino Davenport
Miguel Melecio
Randy Sickels
Custodians